Motoryzacja

Czy warto kupować samochody poleasingowe?

W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie samochodami poleasingowymi. Wiele osób nie jest jednak ciągle przekonanych do zakupu tego typu używanych aut ze względu na bardzo duży przebieg oraz zły stan techniczny auta nie zachęcającą do zakupu. Są jednak również zalety zakupu aut „pofirmowych”, a także podstawowe rady którymi powinniśmy kierować się przy ich zakupie.

Na początku krótkie wyjaśnienie tego czym w ogóle jest auto poleasingowe. Leasingowane auto przez firmę użytkowane jest najczęściej przez kilka lat, co pozwala na jego stosunkowo tanią eksploatację. Po tym okresie firmy raczej nie decydują się na wykupienie samochodu przez co trafiają one na rynek wtórny i zostają sprzedane przez bank.

To co często przytaczane jest jako największa wada rynku wtórnego to brak pewności odnośnie historii auta. W przypadku samochodów poleasingowych nie mamy tego problemu, ponieważ dostajemy całą dokumentacje odnośnie m.in. serwisowania auta. Nie zostaniemy oszukani przez nieuczciwych kierowców obniżających przebieg, a także – co najważniejsze – dostajemy bardzo atrakcyjną cenę.

Teraz czas przyjrzeć się ciemnej stronie medalu. Auta poleasingowe kojarzone są z wyeksploatowanymi oraz często zaniedbanymi pojazdami. W wielu przypadkach skojarzenia są odzwierciedleniem realnego stanu. Wiele samochodów, które możemy zobaczyć tego typu ofertach odstraszają swoim przebiegiem, a nierzadko wyglądem. Niestety, wielu kierowców nie dba należycie o auto, które nie jest ich własnością.

„Kupowanie aut w Leasing cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, na czym mogą skorzystać również osoby, które po kilku latach chcą odkupić samochód. Warto jednak dokładnie analizować wszystkie oferty” – powiedział specjalista z Honda Plaza.

To co powinien zrobić każdy potencjalny klient interesujący się samochodem poleasingowym to dokładne sprawdzenie jego stanu technicznego i przekalkulowanie, czy proponowana cena jest opłacalna. W większości przypadków ceny są naprawdę atrakcyjne i nie musi się to wiązać z tym, że auto jest w tragicznym stanie. Wycen dokonują rzeczoznawcy, którzy zwracają uwagę nawet na najdrobniejsze ryski, dzięki czemu wartość samochodu jest dużo niższa niż w przypadku zakupu na rynku wtórnym od osoby trzeciej. W przeciwieństwie zakupu od osoby prywatnej niska cena nie powinna nas dziwić, ponieważ banki najzwyczajniej w świecie chcą pozbyć się samochodów, na których i tak zarobili już niemało pieniędzy. Niestety modele w najlepszym stanie oraz atrakcyjną ceną często znikają z aukcji bardzo szybko lub mają już wcześniej umówionych klientów, ponieważ cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród handlarzy.

Jak widać samochody poleasingowe mogą okazać się bardzo dobrą ofertą. Niska cena, pewność co do historii auta oraz w większości przypadków serwisowanie w autoryzowanych serwisach, to aspekty będące wielkimi zaletami. Rynek poleasingowych samochodów jest jednak bardzo zróżnicowany, więc przed zakupem warto rozważyć kilka opcji. Może zdarzyć się jednak, że trafimy na okazję, nad którą nie powinniśmy zastanawiać się zbyt długo, ponieważ te najlepsze znikają z aukcji momentalnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.