Motoryzacja

Jak bezpiecznie podróżować po autostradzie?

Jak wygląda sprawa bezpieczeństwa na autostradzie? Czego nie wolno, a co można?

Według policyjnych statystyk wynika, że autostrady w Polsce są najbezpieczniejszym rodzajem dróg. Każdego roku ma na nich miejsce niecały procent wszystkich wypadków. Każdy odcinek został w sposób przemyślanie zaprojektowany i został zbudowany z materiałów najwyższej jakości, a więc ryzyko kolizji zostało ograniczone do absolutnego minimum. Oczywiście pozostał „element” najważniejszy – czyli kierowcy, którzy by wypadków było niej muszą pamiętać o tym, aby przestrzegać zasady ruchu jakie obowiązują na autostradach.

Jakie są najbezpieczniejsze autostrady? Z nawierzchnią betonową, ponieważ beton jest wyjątkowo trwałym materiałem i odpornym na czynniki atmosferyczne i wysokie obciążenia. Poza tym powierzchnie betonowe są dobrze widoczne i to nawet w czasie jazdy kiedy warunki atmosferyczne dalekie są od idealnych i odznaczają się dużą przyczepnością kół.

Ten wysoki komfort, jaki daje jazda autostradą może „zgubić” mniej ostrożnych kierowców, ponieważ zdarza się, że zapominają oni przestrzeganiu przepisów drogowych. Starajmy się do tego nie dopuścić, ponieważ jeśli zachowamy za kółkiem kulturę to z pewnością pozostałym użytkownikom drogi będzie jeździło się bezpieczniej i wygodniej.

Młodzi stażem kierowcy pewnie pamiętają o zasadach ruchu drogowego jakie obowiązują na autostradach, natomiast Ci, którzy kurs zaliczyli przed kilkunastu laty, mogą zwyczajnie nie pamiętać przepisów.

Jak w takim razie zachować się na autostradach w stosunku do innych użytkowników, w jaki sposób wyprzedzać, a co jest absolutnie niedopuszczalne?

Zacznijmy od tego, czego nie wolno: poruszać się szybciej niż 140 km/h, nie wolno holować innych pojazdów, hamować awaryjnie bez włączonych świateł awaryjnych, zatrzymywać się (wyjątkiem są oczywiście jedynie miejsca do tego wyznaczone), zawracać i cofać, dotyczy to także placów poboru opłat ponieważ stanowią one integralną część autostrady. Jeżeli kierowca chce przejechać na przeciwległy pas ruchu może to zrobić wyłącznie najbliższym węzłem autostradowym. Na autostradzie nie mogą poruszać się piesi, a kierowcy nie mogą przebiegać między autami albo przechodzić na drugą stronę.

Co na autostradzie należy robić?

Z pewnością jechać szybciej niż 40 km na godzinę. Pamiętajmy jednak, że tak wolno można poruszać się tylko kiedy sytuacja jest wyjątkowa, np. kiedy warunki atmosferyczne są fatalne. Można poruszać się prawym pasem ruchu, ponieważ lewy służy tylko do wyprzedzania. Nie rozsądnie jest jeździć zbyt blisko pojazdu, który porusza się przed nami, odpowiednia odległość to najmniej 2 sekundy. Powinniśmy dać możliwość zmiany pasa ruchu innym samochodom albo włączenia się do ruchu, a w sytuacji kiedy zaczyna tworzyć się zator, na przykład kiedy pojawia się zwężenie można zastosować regułę zamka błyskawicznego, a więc najpierw wjeżdża samochód z lewego pasa ruchu, a w następnej kolejności z prawego (i tak na przemian).

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.