Sport i zdrowie

Jak i gdzie kupić dobrą matę do ćwiczeń?

Wiele kobiet chciałoby zrzucić nieco zbędnych kilogramów lub wyrzeźbić troszkę swoje ciało i wyglądać atrakcyjniej. Najlepsze do tego celu są oczywiście wszelkie ćwiczenia z kategorii fitness. Dobrym pomysłem jest więc zaopatrzenie się w kilka filmów DVD zawierających cykle takich ćwiczeń i wspólna praca z instruktorami przed telewizorem. Często jednak podczas takich aktywności wykorzystywana jest także mata do ćwiczeń w pozycji leżącej. Jeżeli więc myślisz na poważnie o systematycznych ćwiczeniach, lepiej jest się w taką matę zaopatrzyć, niż katować swój kręgosłup na dywanie, czy co gorsza, na twardej podłodze.

Gdzie i jak kupić taką matę?

Z zakupem tego typu produktu nie powinno być raczej większych problemów. Taką matę z powodzeniem dostaniesz bowiem w praktycznie każdym sklepie sportowym. Oczywiście, szeroki zakres tego typu asortymentu znajduje się także w Internecie, w tym przypadku chyba jednak lepiej jest przekonać się osobiście, jak dany produkt się prezentuje i czy nam odpowiada. Przestrzega się przy tym przed zakupem mat najtańszych, za ledwie kilkanaście złotych – lepiej już zainwestować w coś w granicach 50 zł i wyżej. Taka mata do ćwiczeń posłuży nam dłużej, a i same ćwiczenia będą o wiele przyjemniejsze.

Jaka mata jest najlepsza?

Dobrze jest podczas zakupów kierować się (a przynajmniej sugerować) następującymi kryteriami:

  • odpowiedni typ materiału – najlepsze są chyba maty piankowe, choć każda z nas ma tutaj swoje preferencje
  • odpowiednia grubość materiału – musi być na tyle gruba, by dobrze separować nasze ciało od podłoża, ale i nie za gruba, by w nią nie „wpadać” leżąc
  • zwijana lub składana segmentowo – odradzane są maty składane „w kostkę”, nie będą one dobrze przylegać do podłoża
  • odpowiednia przyczepność do podłoża – to już trzeba sprawdzić „doświadczalnie”

Mata kupiona w zgodzie z takimi wytycznymi powinna nam więc posłużyć na długo, a i ćwiczenia na niej będą bezproblemowe i efektywne, będziemy się też mogły w pełni skupić na prawidłowym wykonaniu ćwiczenia, zamiast stale poprawiać matę pod sobą.

Do czego taka mata się przyda?

Jak było już wspomniane, mata do ćwiczeń znajduje szerokie zastosowanie w fitnessie i innych, podobnych aktywnościach sportowo-rekreacyjnych. Zakres ćwiczeń, który można wykonywać przy jej użyciu jest na prawdę szeroki i tutaj ograniczone jesteśmy jedynie ilością różnych zastosowań, które uda nam się znaleźć w wielu filmach i materiałach instruktażowych. A będą to między innymi:

  • brzuszki, w tym bardzo efektywne brzuszki bokserski
  • nożyce, rowerek i pozostałe ćwiczenia na mięśnie brzucha
  • pompki, w tym także (a może i przede wszystkim) tzw. „pompki damskie”
  • wymachy nogami, zarówno do góry jak i na boki
  • ćwiczenia na kręgosłup i pośladki

Jak więc widać, zakup takiej maty i regularne ćwiczenia przy jej użyciu z pewnością są bardzo dobrym pomysłem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.