Motoryzacja

Jak wybrać fotelik dla dziecka?

Gdy dowiadujemy się, że zostaniemy rodzicami to nieposiadany się z radości i szczęścia. Przeżywamy wspólnie ze swoja połówką miłe i smutne chwile ciąży, nudności przeplatane euforią, wizyty u lekarza i podglądanie maluszka. Kupowanie mikroskopijnych ubranek, Fotelik dziecięcywózka i innych akcesoria. Później ostatnia najważniejsza wizyta w szpitalu i jest nowy członek rodziny. 3 kilo szczęścia, które całkiem wywraca nasz świat do góry nogami. Jednak jak wracamy do domu to już wtedy trzeba być przygotowanym i mieć odpowiedni fotelik samochodowy.
Postaram się Wam doradzić jak wybrać fotelik który bezpiecznie będzie woził dzidziusia, a później brzdąca w samochodzie.

Foteliki samochodowe dzielą się na cztery grupy wagowe :

 • fotelik dla niemowlaka grupa 0+, przedział wagowy 0-13 kg.
 • fotelik dla rocznego dziecka grupa I, przedział wagowy 9-18 kg.
 • fotelik dla dziecka od około 3 lat, grupa II-III, przedział wagowy 15-36 kg.
 • fotelik dla starszego dziecka, które już wagowo i wzrostowo nie potrzebuje oparcia, grupa IV, przedział wagowy 22-36 kg.

Wracając ze szpitala z niemowlakiem potrzebujemy fotelika z grupy 0+, takie foteliki montowane są tyłem do kierunku jazdy. Są ona najbezpieczniejsze dla malucha w razie wypadku samochodowego.

Czym kierować się podczas wyboru fotelika?

 1. W Internecie można znaleźć crash testy, są to strony gdzie publikuję się wyniki testów jak reagują dane foteliki w wypadkach samochodowych. Najlepiej aby wybrany przez Was fotelik miał jak największą notę. Wtedy będziecie pewni, że Wasze szczęście jest bezpieczne podczas jazdy samochodem.
 2. Jeśli istnieje taka możliwość przymierzcie dany fotelik do waszego samochodu, niech pomoc ze sklepu pokaże dokładnie jak go zapiąć, oraz jak zapiąć malucha by był bezpieczny. Jeśli nie macie takiej możliwości przeczytajcie dokładnie instrukcję obsługi i poćwiczcie montaż fotelika bez dziecka w środku. Na każdym foteliku są obrazowe instrukcje obsługi.
 3. Polecam także fotelik z systemem Isofix, jest to na stałe zamontowana baza w Twoim samochodzie a fotelik łatwo wpina się i wypina, jest to droższa sprawa niż normalne zapinanie pasami, ale o ile bezpieczniejsza i wygodniejsza.
 4. Pasy powinny być pięciopunktowe i łatwe do zapinania oraz trudne do odpięcia.

Gdy maluch rośnie, zaczyna siadać nie jest już chętny do leżenia w foteliku i patrzenia w sufit. Proponuję wtedy zabawki grające do powieszenia w samochodzie czy na rączce od fotelika. Można także zainwestować w płyty z muzyka dla bobasa które spokojnie utulą je do snu.
Pamiętajcie, aby przełożyć dziecko do większego fotelika jak osiągnie już pożądany wzrost i wagę.
Foteliki z grupy I, także można kupić montowane tyłem do kierunku jazdy. Takie polecam najbardziej, ponieważ wciąż nasze dziecko jest bardzo bezpieczne podczas niespodziewanego wypadku.
Każdy rodzic pewnie pomyśli, że jemu to się nie przytrafi bo jeździ ostrożnie. Niestety groźną sytuację na drodze może spowodować także osoba nadjeżdżająca z naprzeciwka, na to już nie mamy wpływu.
Wybierając także fotelik dla roczniaka, zwróćcie uwagę czy fotelik rozkłada się do pozycji pół leżącej. Przyda Wam się na dłuższe trasy, czy nawet korki po mieście gdy dziecko będzie chciało się zdrzemnąć w samochodzie.
Kolejny fotelik, który kupicie to przedział wagowy 15-36 kg. Najlepiej kierować się waga i wzrostem a nie wiekiem dziecka. Dzieci różnie rosną i nie każdy trzylatek będzie ważył 15 kg.
Przy wyborze fotelika zwróćcie uwagę na to by miał miejsce na napój, dla dziecka w tym wieku to niezmiernie ważne. Pomocne także dla rodziców by nie zatrzymywać się co chwilę podając dziecku pić. Taki fotelik ma później możliwość odpięcia pasów i zapinania zwykłymi pasami. Ta opcja jest dla starszego dziecka, jednak zaleca się by zrobić to jak najpóźniej.
Dla dziecka które chodzi już do szkoły wystarczy tylko podkładka, kilogramowo są od 15 do 36 kg, jednak nie są aż tak bezpieczne i zaleca się używanie ich od 7 lat.
Dobre i bezpieczne foteliki to wydatek rzędu 700 zł wzwyż, jednak na bezpieczeństwie naszego dziecka nie można oszczędzać i warto zainwestować.
Istnieje także możliwość odkupienia fotelika z drugiej ręki, jest to oczywiście możliwe, jednak przed kupnem sprawdźmy czy fotelik nie brał udziału w żadnym wypadku samochodowym i jest bezpieczny dla naszego dziecka. W autoryzowanych sklepach na pewno służą taką pomocą.
Nigdy także nie przewoźcie dziecka w foteliku nie zapiętym pasami, chwila nieuwagi i tragedia gotowa. Sprawdzajcie także by pasy były napięte i nie pozawijane. Jadąc samochodem z dzieckiem nie podawajcie mu niczego w czasie jazdy, lepiej wtedy się zatrzymać niż do końca życia żałować.

Na koniec podam Wam firmy które wiodą w crash testach :

 • Maxi cosi
 • Mamas&Papas
 • Chicco
 • Recaro
 • Britax
 • CybeX.

Powodzenia w wyborze fotelika samochodowego dla swojego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.