Biznes

Magia 5zł – oszczędzanie na inwestowanie

Magia 5zł – oszczędzanie na inwestowanie, zanim rozpoczniesz czytanie dalszej części tego artykułu, zastanów się przez chwilę, ile miesięcznie trwonisz pieniędzy – wydajesz na zupełnie zbędne rzeczy; kupujesz jedzenie które później ląduje w śmietniku…

Wiem z doświadczenia, że nie rzadko są to dość znaczące kwoty; nie rzadko kupując jakiś produkt zastanawiamy się na tyle długo aby zdać sobie sprawę ze zbędności tego produktu w naszym codziennym życiu. Podobnie sprawa się ma w przypadku jedzenia. Kiedy czasy komuny si ę skończyły i wszystko w sklepach jest dostępne „od ręki”, zaprzestaliśmy dbać o to co i w jakich ilościach kupujemy. Znam rodziny, gdzie miesięcznie wyrzuca się jedzenia warte kilkaset złoty!

No dobrze, krótki wstęp mamy już za sobą – teraz zajmijmy się owymi 5zł.

Magia 5zł – oszczędzanie na inwestowanie.
Właściwie należało by zacząć od tego, że 5zł w dzisiejszych czasach nie wiele znaczy, często gubimy takie kwoty i nie ubolewamy nad tym. Nic bardziej mylnego, owe 5zł to dobry początek do urzeczywistnienia własnych marzeń lub osiągnięcia w pewnym stopniu niezależności finansowej.

Poniżej zamieściłem pewne wyliczenia, które dosadnie oddają „moc” jakże skromnych 5zł.

5zł x 7dni = 35zł
35zł x 4tygodnie = 140zł
140zł x 12miesięcy = 1680zł

Niby nie wielka suma a jednak … Zastanów się teraz na co można wydać owe 1680zł?
Może aparat cyfrowy, nowy telefon, weekend w górach, może mały remont mieszkania lub jeden z moich systemów inwestycyjnych…

To jednak nie koniec.

W ciągu roku jesteś w stanie odłożyć 1680zł i wystarczy że ulokujesz je np. w funduszu inwestycyjnym, kwota ta si ę powiększy. Większość funduszy inwestycyjnych akcji, odnotowuje stopę zwrotu średnio na poziomie 30% rocznie, co w przypadku naszych 1680zł dało by zysk w wysokości 504zł.

1680zł x 30% = 504zł
1680zł + 504zł = 2184 zł

Oczywiście musisz pamiętać, że od owych 504zł zysku zostanie pobrany podatek w wysokości 19%, jednak mimo to i tak jest to dość pokaźny zysk.

504zł x 19% = 95,76zł
504zł – 95,76zł = 408,24zł
1680zł + 408,24zł = 2088,24zł
Przypominam Ci, to tylko 5zł dziennie!

Takim sposobem myślenia, jesteś w stanie łatwo i bezboleśnie zdobyć kapitał na jedno ze swoich marzeń bądź dobrą bazę do dalszych inwestycji. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie aby 5zł zamienić na 10zł czy 20zł – to już Twoja indywidualna decyzja. Podpowiem Ci tylko, że aby ułatwić sobie odkładanie „codziennej raty”, przydaje się słoik – tak, zwykły słoik. Wystarczy że codziennie będziesz wrzucał do niego 5, 10 czy 20zł. Takie rozwiązanie pozwoli Ci obserwować rosnące oszczędności, wypełniający się słoik a to najlepiej wpłynie na Twoją samokontrolę. Sceptycy zapewne powiedzą: skąd wziąć owe 5zł, skoro większość ludzi w dzisiejszych czasach żyje „od 1-go do 1-go”. Są na to proste sposoby, wystarczy znaleźć w swoich wydatkach pozycje, które nie są dla nas priorytetowe bądź które możemy zastąpić czymś darmowym/tańszym. Wystarczy że zamiast kupowania codziennej gazety, zamienimy j ą na wiadomości w Internecie (również regionalne); zamiast worków na śmieci zaczniemy wykorzystywać reklamówki jednorazowe które i tak przynosimy ze sklepów do domu; zwrócimy uwagę że każda kartka ma dwie strony i możemy ich używać – mimo że jedna z nich jest już zapisana itp. Pomysłów na znalezienie w swoim budżecie „wolnych” 5zł jest wiele, wystarczy że zastanowisz się przez chwilę.

Myślę, że zrozumiałeś już magię 5zł i właśnie teraz w Twojej głowie rodzą się pomysły na wykorzystanie tego potencjału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.