medytujący człowiek
Filozofia

Medytacja jak zacząć i od czego – poradnik

Medytacja to podejście do treningu umysłu, podobne do tego, w jaki sposób fitness jest podejściem do treningu ciała. Ale istnieje wiele technik medytacyjnych – jak więc nauczyć się medytować?

„W tradycji buddyjskiej słowo” medytacja „jest odpowiednikiem słowa” sport „w Stanach Zjednoczonych. To rodzina działań, a nie pojedyncza rzecz.” Kierownik laboratorium neurologii Uniwersytetu w Wisconsin Richard J. Davidson, Ph.D. powiedział The New York Times. Różne praktyki medytacyjne wymagają różnych umiejętności umysłowych.

Niezwykle trudno początkującemu siedzieć godzinami i myśleć o niczym, lub mieć „pusty umysł”. Mamy kilka narzędzi, takich jak odtwarzacz DVD z początkowym zapośredniczeniem lub opaska mózgowa, która pomoże ci przejść przez ten proces, kiedy zaczynasz. Ogólnie rzecz biorąc, najprostszym sposobem rozpoczęcia medytacji jest skupienie się na oddechu – przykład jednego z najczęstszych podejść do medytacji: koncentracji.

MEDYTACJA KONCENTRACYJNA
Medytacja skupiająca się koncentruje się na jednym punkcie. Może to pociągać za sobą oddech, powtarzanie pojedynczego słowa lub mantry, wpatrywanie się w płomień świecy, słuchanie powtarzającego się gongu lub liczenie perełek na mali. Ponieważ koncentracja umysłu jest trudna, początkujący może medytować tylko przez kilka minut, a następnie pracować dłużej.

W tej formie medytacji po prostu skupiasz swoją uwagę na wybranym obiekcie uwagi za każdym razem, gdy zauważysz, że twój umysł wędruje. Zamiast ścigać się z przypadkowymi myślami, po prostu pozwalasz im odejść. Dzięki temu procesowi poprawia się twoja zdolność koncentracji.

MINITULACJA MEDYTACJI
Medytacja uważności zachęca praktykującego do obserwowania błądzących myśli, gdy dryfują one przez umysł. Intencją nie jest angażowanie się w myśli lub osądzanie ich, ale po prostu bycie świadomym każdej mentalnej nuty, jaka powstaje.

Poprzez medytację uważności możesz zobaczyć, jak twoje myśli i uczucia poruszają się w określonych wzorcach. Z biegiem czasu możesz stać się bardziej świadomy ludzkiej skłonności do szybkiego oceniania doświadczenia jako dobrego lub złego, przyjemnego lub nieprzyjemnego. Wraz z praktyką rozwija się wewnętrzna równowaga.

W niektórych szkołach medytacji uczniowie ćwiczą połączenie koncentracji i uważności. Wiele dyscyplin wymaga spokoju – w większym lub mniejszym stopniu, w zależności od nauczyciela.

INNE TECHNIKI ROZWOJU
Istnieją różne inne techniki medytacji. Na przykład codzienna praktyka medytacji wśród mnichów buddyjskich koncentruje się bezpośrednio na kultywowaniu współczucia. Obejmuje to przewidywanie negatywnych wydarzeń i przekształcanie ich w pozytywne światło poprzez przekształcanie ich przez współczucie. Istnieją również ruchome techniki medytacji, takie jak tai chi, qigong i medytacja w chodzeniu.

KORZYŚCI Z ROZMYŚLANIA
Jeśli relaksacja nie jest celem medytacji, często jest rezultatem. W latach 70. XX wieku Herbert Benson, naukowiec z Harvard University Medical School, ukuł termin „reakcja relaksacyjna” po przeprowadzeniu badań nad osobami, które praktykowały medytację transcendentalną. Reakcja relaksacyjna, w słowach Bensona, jest „przeciwną, mimowolną odpowiedzią, która powoduje zmniejszenie aktywności współczulnego układu nerwowego. „

Od tego czasu badania nad reakcją relaksacyjną udokumentowały następujące krótkoterminowe korzyści dla układu nerwowego:

Niższe ciśnienie krwi
Poprawiony krążenie krwi
Niższe tętno
Mniej pocenia
Wolniejsza częstość oddechów
Mniej niepokoju
Obniżenie poziomu kortyzolu we krwi
Więcej uczuć dobrego samopoczucia
Mniej stresu
Głębszy relaks

Współcześni naukowcy badają teraz, czy konsekwentna praktyka medytacji przynosi długoterminowe korzyści i odnotowuje pozytywne skutki dla funkcji mózgu i układu odpornościowego wśród medytujących. Warto jednak powtórzyć, że celem medytacji nie jest osiągnięcie korzyści. Ujmując to za wschodniego filozofa, cel medytacji nie jest celem. Po prostu być obecnym.

W buddyjskiej filozofii ostateczną korzyścią medytacji jest uwolnienie umysłu od przywiązania do rzeczy, których nie może kontrolować, takich jak zewnętrzne okoliczności lub silne wewnętrzne emocje. Wyzwolony lub „oświecony” praktykca już niepotrzebnie nie podąża za pragnieniami lub lgnięciem do doświadczeń, ale zamiast tego zachowuje spokojny umysł i poczucie wewnętrznej harmonii.

SPOSÓB ROZMYŚLANIA: PROSTY MEDYTACJA DLA POCZĄTKUJĄCYCH
To ćwiczenie medytacyjne jest doskonałym wprowadzeniem do technik medytacyjnych.

Usiądź lub połóż się wygodnie. Możesz nawet zainwestować w krzesło medytacyjne lub poduszkę.
Zamknij oczy. W przypadku leżenia zalecamy skorzystanie z jednej z naszych masek do chłodzenia oczu lub poduszek na oczy.
Nie staraj się kontrolować oddechu; po prostu oddychaj naturalnie.
Skoncentruj swoją uwagę na oddechu i na tym, jak porusza się ciało przy każdej inhalacji i wydychanym powietrzu. Zwróć uwagę na ruch twojego ciała podczas oddychania. Obserwuj klatkę piersiową, ramiona, klatkę piersiową i brzuch. Po prostu skup swoją uwagę na oddechu bez kontrolowania jego tempa i intensywności. Jeśli twój umysł błądzi, skup się ponownie na oddechu.

Utrzymuj tę praktykę medytacyjną przez dwie do trzech minut, a następnie spróbuj przez dłuższe okresy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.