Podróże

Najpiękniejsze miasta w Europie – ranking

10. Bolonia

Czerwone dachy i arkady to znak firmowy Bolonii. Trochę niedocenianego, a jakże pięknego miasta położonego w równie niedocenianym regionie Emilia-Romania. Długo „walczyła” o miejsce w rankingu z Florencją. Kameralność i świetna pizza przeważyły i Bolonia znalazła się na ostatnim miejscu, a jednak wyprzedzając mnóstwo innych miast Europy.

9. Wiedeń

Stolica Austrii urzekła mnie przede wszystkim dużymi przestrzeniami i parkami. Wydaje się to być świetne miasto do mieszkania. Ponadto jest niesamowicie zadbane, a wszystkie zabytki i kamienice odnowione. Moim ulubionym miejscem Wiednia to jednak Schonbrunn – pełny turystów, którzy jednak rozpraszają się wśród hektarów pałacowych parków.

8. Dubrovnik

Mniejszy od konkurentów, ale równie uroczy. Chorwackie miasto zachwyca zwłaszcza widziane z góry – czerwone dachówki i bliskość Morza Adriatyckiego wspaniale współgrają. Dubrovnik urzekł także twórców Gry o Tron postanowili kręcić swój serial. Wizyta na murach – obowiązkowa!

7. Wrocław

Jedyne polskie miasto, które znalazło się w rankingu. Mocno walczyło zarówno z Krakowem, jak i Gdańskiem. Zdecydował rynek, który według mnie jest ładniejszy od Krakowskiego. Dlaczego? Nie wiem… Może to te krasnoludki 🙂

6. Londyn

Największe miasto Starego Kontynentu może odpychać swoim ogromem, hałasem i pędem. Niemniej jednak jego centrum może się podobać. Budynki Parlamentu, opactwa Westminsterskiego, kładka nad Tamizą, katedra św.Pawła – przepiękne! No i parki. Moim ulubionym jest St.James’s Park. A no i świetne muzea z Muzeum Historii Naturalnej i British Museum na czele.

5. Berlin

Stolica Niemiec najbardziej mnie zaskoczyła. Jechałem do Berlina trochę niechętnie, a wracałem zachwycony. Pomijając typowy niemiecki porządek, to miasto jest po prostu fajne, luźne (można się napić piwa w parku), no i bardzo ładne. A co zrobiło na mnie największe wrażenie? Bundestag.

4. Wenecja

Chyba najbardziej turystyczne miasto świata. Ale wystarczy skręcić w jedną z uliczek by uniknąć tłumów. A sposób na zwiedzanie? Trzeba się po prostu zgubić. Wtedy można trafić w najbardziej romantyczne miejsca Wenecji, gdzie żaden tłum nas nie znajdzie. Może trochę cliche, ale Wenecja jest na pewno jednym z najładniejszych miast świata.

3. Barcelona

Mimo tego, że w Barcelonie byłem dość dawno, to Park Guell zaprojektowany przez Gaudiego zapadł w pamięć. Również Sagrada Familia swoją „innością” góruje według mnie nad innymi słynnymi kościołami Europy. A punktów Barcelonie dodaje fakt, że gra w nim moja ulubiona drużyna piłkarska… Mówiłem, że będzie bardzo subiektywnie!

2. Praga

Długo się zastanawiałem czy Praga nie jest przypadkiem najładniejszym miastem Europy. Na pewno to miano dzierży w Europie środkowo-wschodniej. Dlaczego? Nie powiem. Pojedzcie i się przekonajcie. Atmosfera stolicy Czech jest niepowtarzalna. No i to czeskie piwko na brzegu Wełtawy. Ehh…

1. Rzym

Wieczne Miasto to jednak moje ulubione miejsce na Starym Kontynencie. Z jednej strony wielkomiejski zgiełk i gwar, z drugiej – typowo południowy luz i uśmiech na twarzach Rzymian. No i słońce! Mnóstwo słońca, w którym można się ogrzać np. na Schodach Hiszpańskich. Gdy praży za mocno polecam schować się w cieniu drzew na Forum Romanum. Atmosfera starożytności jest tutaj wręcz namacalna. A najpiękniejszy widok na najpiękniejsze miasto Europy jest zdecydowanie z kopuły Bazyliki św.Piotra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.