Psychologia

Nerwica, stres – kiedy ciało fizycznie pokazuje Nam ich nadmiar?

Wielu ludzi podchodzi do leczenia przewlekłego bólu czysto fizycznie. Dlaczego? Nie biorą porządnie pod uwagę źródła, jakim jest psychika. Jedną z najczęstszych przyczyn, które pomijamy jest nadmiar stresu i nerwica.

Badania potwierdziły, że przez nadmiar stresu i niepokoju, jesteśmy spięci, napinamy mięśnie powodując zmęczenie i w następstwie skurcze. Być może znane ci są bóle głowy czy zespół jelita drażliwego powodowane przez czynniki psychiczne, ale niepożądane skutki przewlekłego stresu sięgają jeszcze głębiej.

Jak wyjaśnia Dr. Susanne Babbel z „Psychology Today”: „ Badania wskazują na to, że przewlekły ból nie jest powodowany tylko fizycznymi dolegliwościami, ale często przyczyną bólu są problemy emocjonalne, nerwica i nadmiar stresu… Ból fizyczny jest tylko sygnałem, wskazującym nam, że powinniśmy popracować nad emocjami.”

Warto zwrócić na to uwagę, by pomóc sobie odkryć emocje, jakie stoją za bólem w konkretnych partiach naszego ciała i zbadać, czy to właśnie stres jest przyczyną naszego złego samopoczucia.

Nerwica, stres – kiedy ciało fizycznie pokazuje Nam ich nadmiar?

GŁOWA

Bóle głowy są często wynikiem walki z przeciwnościami i zamartwianiem się. Najlepszy sposób, żeby radzić sobie z bólem głowy jest czas na relaks i wyciszenie bez myślenia w tym czasie o kłopotach i poczuciu winy. Zasługujesz na odrobinę spokoju i ciszy. Koniec końców zwiększa to twoją wydajność w działaniu.

SZYJA

Żal i rozgoryczenie to destrukcja dla twojej szyi niezależnie od tego czy odczuwamy je wobec siebie czy innych. Ciężko odpuścić czy przebaczyć, ale zmiana podejścia może przynieść ulgę. Nie zawsze osiągamy wyżyny swoich możliwości – wystarczy to zaakceptować. Inni też nie zawsze chcą nam przeszkadzać, nawet jeśli tak to odbieramy. Pomyśl o tym, co kochasz, o swojej wyjątkowości i tym, co dotychczas udało ci się osiągnąć.

RAMIONA

Trudne decyzje spadają bólem najczęściej na nasze ramiona, czy stoisz przed jednym trudnym wyborem czy przed wieloma. Być może jesteś niedecyzyjny lub ktoś wywiera na tobie dużą presję. W każdej z tych sytuacji możesz sobie pomóc poprzez dzielenie się swoimi dylematem z przyjacielem czy kimś bliskim. Nawet jeśli nie będą w stanie ci doradzić rozmowa może pomóc ci znaleźć odpowiedź w swoim sercu.

GÓRNE PLECY

Bóle w górnej części pleców często dotykają osoby, które czują się niedocenione i boją się miłości. To bolesne, gdy doświadczamy braku wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół. Jednym z rozwiązań jest tu otwartość i komunikacja. Załap kontakt z tymi, których kochasz i wyjdź poznać nowych ludzi. Bądź przyjacielski i nie wstydź się mówić o uczuciach.

DOLNE PLECY

Bół u dołu pleców może być wywołany przez lęk przed stratą i obsesję na punkcie pieniędzy. Problemy finansowe potrafią zniszczyć zdrowie i relacje, ale pamiętaj, że szczęścia nie kupuje się za pieniądze. Nie potrzebujesz majątku, by być szczęśliwym. Rób to, co kochasz, zajmij się pasją i tym, co sprawia ci radość, a zarobek zjawi się sam.

ŁOKCIE

Ludzie z natury unikają zmian i boją się tego, co nieznane. Nielogiczny upór pojawiający się w zmiennych sytuacjach powoduje ból stawów. Pamiętaj, że życie nie jest tak skomplikowane jak nam się wydaje. Nie trać energii na walkę z tym, na co nie masz wpływu. Nabierz zaufania do biegu zdarzeń i chwal swoje życie.

RĘCE

Osoby bardziej introwertyczne mogą doświadczać bólu rąk czy też dłoni na skutek braku towarzystwa. Jeśli odczuwasz tego typu dyskomfort – czas wyjść ze skorupy. Przyjaźnie można zawierać nawet w najbardziej dziwaczny sposób. Pozwól sobie na trochę luzu, wyjdź na koncert czy wydarzenie sportowe, by poczuć się częścią grupy ludzi.

BIODRA

Wielu ludzi osiada w strefie komfortu przewidywalnego życia. W nowych sytuacjach takie osoby odczuwają ból w biodrach, sygnalizujący strach przed zmianą. Porównaj życie do rzeki – wszystko płynie, a zmiany to to, co czyni życie interesującym. Pomyśl o tym jak o przygodzie i nie odkładaj życiowych decyzji.

KOLANA

Nikt nie lubi jak się go nazywa zarozumiałym, ale ból kolan może być sygnałem przerośniętego ego. Rozejrzyj się dookoła: świat nie kręci się wokół ciebie. Zwróć uwagę na starania twoich przyjaciół, rodziców, współpracowników. Dając coś innym, nie tracisz, ale możesz poczuć się bardziej spełniony.

ŁYDKI

Relacje czasem bywają napięte, szczególnie gdy chodzi o uczucie posiadania i wzrastającą zazdrość. Zrelaksuj się i zaufaj swoim bliskim. Nie próbuj ich kontrolować i zmieniać na siłę, zamiast tego, pomyśl o tym, dlaczego jesteście ze sobą blisko. Jeśli jednak znajdziesz się w sytuacji, gdzie druga osoba sprawia, że tracisz kontakt z samym sobą, może to czas, by iść w swoją stronę.

KOSTKI

Życie sprawia, że zapracowani zapominamy o tym, by właściwie o siebie zadbać. Praca bywa bardzo męcząca, zaniedbujemy swoje potrzeby, nie spełniamy marzeń. Jeśli utknąłeś w takim miejscu to czas na przerwę. Kup sobie to, na co sobie żałowałeś, otwórz się na coś nowego – romans, książkę, wycieczkę… Połóż się spać wcześniej, by odpocząć i coś zmienić. Urzeczywistnienie twoich marzeń leży tylko w twoich rękach.

STOPY

Apatia wydaje się blokować nasze ciało przed pójściem do przodu. Kiedy czujemy się nieudacznikami, nic się nie układa, nasze stopy są obolałe. By walczyć z tym bólem poświęć trochę uwagi małym rzeczom w życiu i zauważ jaki świat jest piękny. Użyj swoich zmysłów, by w pełni tego doświadczyć, spróbuj nowych rzeczy, które cię interesują. Weź sobie za cel częściej się uśmiechać, bo z uśmiechem ci do twarzy.

nerwica – BRAK STRESU może być LEKARSTWEM

Następnym razem, gdy poczujesz ból głowy, postaraj się zrelaksować zamiast od razu brać tabletkę. Wylecz źródło bólu redukując stres i niepokój. Ciało wysyła do ciebie wiadomość o twoich emocjach – nie wyciszaj tego głosu tabletką.

Słuchaj swojego ciała, bo ono przecież chce dla ciebie najlepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.