Psychologia

Jak i kiedy rozmawiać z dziećmi o seksie? Odpowiedź na pytanie „Skąd się biorą dzieci”

Rodzice często zastanawiają się jak rozmawiać ze swoimi dziećmi o seksie? Co więcej nie tylko rozmyślają o tym w jaki sposób to robić, ale przede wszystkim kiedy? Czasem zdarza się tak, że jak już podejmują temat, to jest za późno, bo dziecko mówi: „Mamo, ale ja to wszystko już wiem…”. Dlaczego wytłumaczenie dziecku skąd się biorą dzieci jest dla dorosłych trudniejsze niż, np. rozmowy o wojnach, wszechświecie, kosmosie czy przyrodzie?

Najlepiej myśleć o seksie jak o normalnym, nie wywołującym skrępowania temacie, o którym tak naprawdę, My Rodzice, możemy mówić kompetentnie. W końcu jest to dziedzina, w której rzeczywiście mamy szansę znać odpowiedź na każde zadane przez dziecko pytanie:). Postarajcie się zaufać sobie i uwierzyć we własne siły.

Kierujcie się konkretnymi pytaniami dziecka. Tak jest najbezpieczniej. Jeżeli będziecie jedynie odpowiadać na zadawane przez dziecko pytania, unikniecie zbyt wczesnego wprowadzania dziecka w niektóre, jeszcze zbyt trudne dla niego tematy. Pierwsze pytania dziecka dotyczące różnic pomiędzy dziewczynkami i chłopcami, tego skąd się biorą dzieci, itd. to też pierwszy moment, kiedy zaczynają się Wasze rozmowy o seksie. I od tego jak zareagujecie w tej chwili zależy to czy dziecko do Was wróci czy Wam zaufa… Często jest tak, że jeśli wtedy powiemy dziecku: „Jesteś za mały na takie tematy”, albo „Nie interesuj się tym”, to jest prawie pewne, że dziecko już do nas nie wróci i poszuka odpowiedzi wśród kolegów lub w internecie. Dlatego jeśli pyta – odpowiadajmy, w sposób odpowiedni do wieku dziecka. To pytania dziecka mogą być dla Was wskazówką, jak dużo jest ono na danym etapie rozwojowym wysłuchać.

Nie doszukuj się w pytaniach dziecka zbyt wiele. Odpowiadaj prosto i na temat, bez zbędnych szczegółów.

I spodziewaj się tego, że dziecko wróci do Ciebie z nowymi pytaniami:), albo znowu z tymi samymi, ale będzie chciało znać więcej szczegółów. A Ty w miarę jego dorastania, możesz rozszerzać swoje odpowiedzi.

Jeśli jesteś rodzicem , któremu trudno przebrnąć przez ten temat i z jakiegoś powodu nie potrafisz z nim o tym porozmawiać, zawsze możesz podsunąć mu odpowiednią dla jego wieku książkę edukacyjną.

Niektórzy rodzice pytają, co zrobić kiedy dziecko nie pyta o sprawy seksu. Zastanówcie się wtedy, dlaczego tak się dzieje. Może dziecko już z jakiegoś źródła dowiedziało się wszystkiego co je ciekawiło. Dobrze jest wtedy sprawdzić „jakość” tej wiedzy. Niektóre dzieci utrwalają fałszywe wyobrażenia o sprawach seksu, tylko dlatego, że opierają się na źródłach źle poinformowanych. A jeśli okaże się, że dziecko nie posiadło jeszcze stosownej wiedzy na ten temat, możecie wtedy powiedzieć mu to, co waszym zdaniem powinno wiedzieć.

Zachowania Waszych dzieci mogą nieznacznie różnić się od danych zawartych w tabeli, ale dzięki powyższemu schematowi będziecie mieć ogólne wyobrażenie o tym, co i w jakim wieku zaczyna interesować dzieci oraz co i w jakim wieku są w stanie pojąć.

A jakie są Wasze doświadczenia z rozmów z dziećmi na temat seksu? Były jakieś pytania, które Was zaskoczyły?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.